Само в 7DniVoleibol.bg

Да, Лъвиците успяха! България ще играе на Световно!

7Dni Voleibol26.08.201711940
1

Женският национален отбор на България взе поправителния си изпит с отличен в квалификацията за Световното първенство в Холандия. Лъвиците записаха четвъртата си поредна победа в Ротердам, надвивайки безапелационно Белгия с 3:0 (25:17, 25:22, 25:19)и с това си осигуриха квота за Мондиала догодина. Те имаха шанс за това още миналия месец на домашна сцена, но загуба от Турция в решителната среща тогава провали момичетата на Иван Сеферинов.

Двубоят започна равностойно до 4:4. Последваха 4 поредни български точки до 8:4 при първото техническо прекъсване. Разликата от 4 точки се запази и при второто техническо прекъсване, което дойде при 16:12 за България, след като Добриана Рабаджиева би силен сервис, а белгийките не можаха да организират атака. Националките увеличиха аванса си до 5 точки при 22:17, след като Елица Василева атакува по блокадата от зона 2. Последва пайп на Елица Василева и 23:17. Мощен сервис на звездата на Динамо (Казан) доведе до аут в атаката на Белгия и геймбол за България при 24:17. Възпитаничките на Иван Сеферинов спечелиха първата част с 25:17.

Втората част започна с превъзходство на родните националки, които поведоха с 4:2, а първото техническо прекъсване дойде при 8:4. Разликата нарасна до 6 точки при 12:6. Атака “краче” на Страшимира Филипова и 15:9 на България. Белгийките записаха 3 поредни точки и това принуди Иван Сеферинов да вземе прекъсване. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България. Елица Василева изведе националките до аванс от 5 точки при 21:16 след технична атака от зона 4. България поведе с 23:18, но Бългаия намали до 20:23. Иван Сеферинов взе прекъсване за България. Успихът за България във втората част дойде, след като Христина Русева пусна технично топката в полето на Белгия за 25:22.

Лъвиците наложиха тотална доминация и в третия гейм и поведоха със 7 точки до второто техническо прекъсване – 16:9. След него момичетата ни просто довършиха започнатото с нова силна серия, за да се стигне до 20:13 и леко отпускане в редиците, след което авансът намаля с две точки. Отборът реагира светкавично и не позволи на белгийките да надигнат глава, задържайки комфортната си преднина при 23:18, а след това и затвориха срещата с 25:19.

Утре България излиза в последният си мач от квалификацията срещу домакина Холандия, който по-рано днес също победи с 3:0 Словения. Лъвиците и Лалетата са единствените два тима с по 4 победи.